Kontajner na farebné kovy

kontajner na farebne kovy

Kontajner na farebné kovy slúži na separovaný zber kovov od iného odpadu, pokiaľ sa jedná o kontajner pri bytovke alebo rodinnom dome. Väčšinou ide o klasické menšie smetné nádoby s objemom od 110 do 240 litrov, prípadne o väčšie kontajnery pri bytovej zástavbe o veľkosti 1100 litrov. V prípade zberných surovín, zberných dvorov alebo pri organizovanom zbere farebných kovov sa však používajú oveľa väčšie kontajnery, aj na niekoľko metrov kubických.

Kontajnery pri bytoch a domoch

Nie na všetky kovy sa ale kontajnery pri domoch a bytoch hodia. Či už ide o menšie kovové smetné nádoby alebo plastové smetiaky alebo o väčšie kontajnery na kovy, nedá sa do nich vkladať ľubovoľný kovový odpad. Patria sem napríklad kovové obaly, konzervy, alobal, plechovky od nápojov, prípadne menšie kovové výrobky a súčiastky, no treba všetok kovový odpad vhadzovať do kontajnerov čistý, zbavený iných materiálov a zbavený vzduchu, aby bol skladný.

Do kontajnerov na kovy sa určite nedávajú obaly z chemikálií, vrstvené kovové obaly, kde sú aj iné látky a materiály, nepatria sem ani obaly znečistené voskom, kovové obaly od farieb, lepidiel, prípadne obaly od zubných pást či nápojových kartónov. Väčšinou sa pri zberu kovov myslia v prípade týchto bežných kontajnerov obaly hliníkové alebo oceľové. Môžete sem dávať aj rôzne drôty, kovové uzávery z iných obalov a obaly, ktoré majú logo separovania.

Ktoré sú to tie farebné kovy?

V prípade, ak sa hovorí o farebných kovoch, väčšinou sa ich výkupom a zberom zaoberajú buď zberné dvory mestských spoločností zameraných na odpad, prípadne súkromníci. V tomto prípade ide o zberne a výkupne kovov ako napríklad železo, plech, hliník, meď, mosadz, nerez, zinok, cín, olovo a rôzne polotovary či výrobky z týchto kovov. Je možné vykúpenie čistých a nemastných, ale v niektorých prípadoch aj mastných kovov, prípadne ich odovzdanie do takejto zberne alebo zberného dvora.

Veľké kontajnery na farebné kovy

Na farebné kovy sa v prípade zberných dvorov, zberných surovín alebo v prípade organizovaného zberu používajú väčšie kontajnery, tzv. muldy. Ide o kontajnery veľkorozmerné a veľkoobjemové, pričom obvykle je ich veľkosť od 3 až do 24 m3. Tieto typy kontajnerov sú veľkokapacitné a manipuluje sa s nimi pomocou reťazového ramenového nakladača, preto sa niekedy nazývajú aj ramenové kontajnery alebo vaňové kontajnery.

Svojim tvarom totiž pripomínajú vaňu a môžu byť vyrobené a dodané ako otvorené, prípadne aj ako uzatvárateľné kontajnery. Vyrobené sú z plechu s hrúbkou S 3-4 mm a majú profily v tvare L a U, takže sú dostatočne pevné. Sú z plechu valcovaného za studena a odolávajú aj poveternostným podmienkam a počasiu. Povrchová úprava je zložená zo základnej farby a dvoch vrchných náterov, pričom je možné vyrábať aj kontajnery so zosilnenými stenami.

Na zber farebných kovov je možné tieto kontajnery použiť v menších veľkostiach ako sú 3 alebo 5 m3, prípadne vo väčších veľkostiach aj nad 12 m3, ale z hľadiska pomeru ceny a hospodárnosti využívania kontajneru sú ideálne veľkosti od 5 do 10 m3. K dispozícii je možné aj farebné rozlíšenie kontajnerov, napríklad pre rôzne typy kovového odpadu alebo farebných kovov a pri uzavretej úprave je možné obsah kontajnera chrániť aj pred dažďom alebo snehom.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>