Otvorený kontajner

otvoreny 5 m3

Otvorený kontajner môže byť ako ramenový kontajner – Mulda, prípadne ako hákový kontajner – Abroll. Pre otvorené kontajnery je charakteristické, že je možné ich využitie na rôzne účely či už ohľadom zberu odpadu, prepravy väčšieho a nadrozmerného nákladu, prípadne sa využívajú aj ako kontajnery v zberných surovinách alebo na zberných dvoroch. Tieto kontajnery sú oceľové, majú pevnú konštrukciu a sú veľkorozmerové a veľkoobjemové.

Abroll kontajnery

Ide o hákové kontajnery, ktoré sú určené pre hákový nakladač. Väčšinou sa jedná o kontajnery s dvojkrídlovými dverami, bočným zaistením a niektoré disponujú aj rebríkom pre lepší prístup dnu. Vyrobené sú z pozinkovaného plechu s bočnými stenami obvykle s hrúbku 3 mm a silnými profilmi, ktoré dodávajú kontajnerom dostatočnú pevnosť a tuhosť. Môžu byť vyrobené ako naťahovací kontajner, stohovateľný kontajner, zberný kontajner alebo aj ako prepravná paleta.

V prípade klasických naťahovacích kontajnerov ide o otvorenú verziu aj s rebríkom, prípadne s dverami, rampou, klapkou alebo pneumatickou klapkou. Stohovateľné kontajnery sú zas veľmi skladné pri transporte, keďže sa dajú naskladať na seba. Pri zberných kontajneroch je možná ich úprava a použitie napríklad na zber skla alebo iných surovín a sú dostatočne priestranné.

Mulda kontajnery

Tieto typy otvorených kontajnerov sa nakladajú pomocou ramena a reťazí a transportujú sa návesmi, čo uľahčuje ich manipuláciu. Ide o klasické vaňové kontajnery, ktoré sú závesné a rám je tvorený z oceľových ohýbaných profilov. Hrúbka steny je obvykle 3 až 4 mm, v prípade potreby môže byť zosilnená na 5mm. Kontajnery majú profily v tvare L a U a sú dostatočne robustné aj pre ťažšie a veľkorozmerné náklady. Obvykle je ich veľkosť od 3,5 až do 12 m3.

Výhodou je, že tieto kontajnery sú tiež stohovateľné na seba a teda veľmi dobre skladné pri transporte. Navyše vďaka ideálnemu pomeru tvaru a objemu poskytujú veľmi efektívne možnosti pre rôzne druhy zberu a objemu, napríklad sa dajú využiť pre tuhé a polotuhé odpady, zahustené látky, olejové odpady, popolček, ale aj pre stavebný odpad, komunálny odpad, poľnohospodársky a priemyselný odpad a používajú sa aj v zberných dvoroch na separovaný odpad.

Tieto otvorené kontajnery sa vyrábajú buď ako otvorené symetrické, kedy je ich tvar rovnomerný zrkadlovo podľa zvislej osi, ale aj ako asymetrické, ak je treba napríklad z jednej strany uľahčiť prístup do kontajnera. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj otvorené typy s rampou, čiže s možnosťou otvorenia kontajnera na jednej z kratších strán úplne až na zem, čím sa zabezpečí komplexný prístup do priestoru. Kontajnery môžu byť viacfarebné, obvykle majú základný aj vrchný náter.

Ktorý kontajner zvoliť?

Pri výbere treba pozerať hlavne na účel, na ktorý má kontajner slúžiť, ale tiež aj na jeho vlastnosti ohľadom manipulácie či transportu. Objemnejšie sa javia obvykle kontajnery Abroll, ale v pomere ceny a ponuky možností sú výhodnejšie skôr kontajnery Mulda. Pri týchto kontajneroch je možné v prípade otvorenej verzii veľmi jednoduché napĺňanie kontajneru z dôvodu nižšej hrany, manipulácia je jednoduchšia a menej náročná na ľudský aj technický potenciál, taktiež je to časovo rýchlejšie a to tiež šetrí náklady pri prevádzke.

Veľkou výhodou pri muldách je to, že sa síce jedná o veľkokapacitné a veľkoobjemné kontajnery, ale ich rozmery sú ideálne zvolené tak, aby efektivita pri transporte, napĺňaní aj vyprázdňovaní a najmä pri umiestnení kontajnera bola maximálna. V praxi ide teda o to, že tieto kontajnery poskytujú najlepšie úžitkové vlastnosti pri najnižšej možnej cene zaobstarania ale aj následného prevádzkovania tohto kontajneru. Ideálne sú objemy od 5 do 8 m3.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>