Výroba kontajnerov

vyroba kontajnerov

Výroba kontajnerov je špecifickou činnosťou, ktorej sa venujú firmy a podnikatelia zo skúsenosti s výrobou oceľových profilov a z oblasti zvárania a túto výrobu realizujú profesionálnym spôsobom s dôrazom na splnenie všetkých požadovaných akostných aj kvalitatívnych noriem jednak EÚ a jednak so zreteľom na technické normy pre každý smetný kontajner. Výroba prebieha veľakrát aj na zákazku, najmä čo sa týka veľkosti, objemu a povrchového spracovania.

Kontajnery a ich výroba

Pri kontajneroch plechových ide o výrobu s hladkým prevedením z vnútornej strany, pričom kontajnery sú vyrábané z plechu za studena valcovaného. Pri menších smetných nádobách, tzv. popolniciach a klasických kontajneroch pri bytovej zástavbe je hrúbka plechu od 0,8 do 1,2 mm podľa konkrétneho typu a veľkosti smetnej nádoby, pri veľkých kontajneroch, ktoré sú veľkoobjemového typu, je hrúbka podstatne silnejšia, od 3 do 5 mm a dno či steny kontajnera môžu byť dodatočne zosilnené.

Plechové kontajnery a smetné nádoby sú určené na komunálny aj separovaný odpad, pričom objemovo majú od 110 do 240 litrov v prípade smetných nádob a 1.100 litrov v prípade ak ide o klasické kontajnery. Cena za každý kontajner sa odvíja nielen od veľkosti kontajnera, ale aj od úprav, napríklad či ide o žiarovo pozinkovanú úpravu, aké sú otvory na poklope a či má kontajner kolieska pre ľahšiu manipuláciu.

Plastové kontajnery sa vyrábajú formou smetných nádob s objemom 120 alebo 240 litrov, väčšie bytovkové kontajnery majú objem 1.100 litrov, zhodne ako ich plechové verzie. Pri výrobe plastových kontajnerov ide o výrobu z vysokoodolného HDPE plastu, pričom postup aj výsledný produkt zodpovedá prísnym technologickým normám, norme EN 810 a plast je spracovaný tak, aby odolal UV žiareniu zo slnka, chemikáliam a tiež nízkym aj vysokým teplotám.

Výroba veľkokapacitného kontajnera

V prípade veľkokapacitných kontajnerov ide o konštrukciu z robustných oceľových profilov buď v tvare L alebo U prípadne aj kombináciou týchto profilov, pričom existujú kontajnery typu Abroll a typu Mulda. Abroll sú kontajnery ramenové, ktoré sa vyrábajú na všetky druhy naťahovacích systémov a obvykle majú podlahu o hrúbke 4 až 5 mm a steny o hrúbke 3 až 4 mm. Kontajnery sú tak dostatočne pevné, tuhé a robustné, pričom môžu mať dvojité dvere na boku alebo výklopnú klapku.

Kontajnery tohto typu môžu byť s hladkým prevedením alebo prelisovaným prevedením a sú viaceré typy ako otvorený, príklopný, stohovateľný či lisovací. Niektoré kontajnery môžu mať aj odklopiteľné bočnice a PENDL klapku. Manipuláciu zabezpečuje špeciálny hák a tieto kontajnery sú dodávané ako veľkokapacitné s objemom aj nad 20 m3 podľa konkrétneho typu.

Druhým typom kontajnerov je typ Mulda, kde ide o reťazový kontajner vaňového typu. Tieto kontajnery sú závesné a transport je pomocou ramena s reťazami na bežnom návese, čo uľahčuje ich manipuláciu a transport. Veľkosťou sa vyrábajú od 3 do 12 m3, niektoré špeciálne typy aj s väčším objemom. K dispozícii sú ako otvorené alebo uzavreté kontajnery. Predaj kontajnerov uskutočňujú väčšinou aj firmy, ktoré ich priamo na zakázku vyrábajú.

Pri kontajneroch typu Mulda je výroba z plechu za studena valcovaného s priemerom 3 až 4 mm a použité sú profily L a U pre pevnú a robustnú konštrukciu. Je tu aj možnosť zosilnenia stien kontajnera podľa požiadavky, zakrytie môže byť tiež z plechu, prípadne z plastu. Kontajnery Mulda aj Abroll majú povrchovú úpravu zloženú z jednej alebo dvoch vrstiev základného náteru a následne dvoch vrstiev vrchného náteru, pričom môžu byť v rôznych farbách ako žltá, modrá, hnedá, sivá, oranžová a podobne.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>