Kontajner na papier

kontajner na papier

Kontajner na papier slúži na separovaný zber papiera a väčšinou ho možno nájsť pri bytovkách a bytovej zástavbe na sídliskách v mestách či obciach. No okrem klasického veľkého kontajnera ako ho väčšina ľudí pozná sa vyrábajú pre zber papiera aj iné druhy a tiež veľkosti kontajnerov, či už ide o jednoduché smetné nádoby, prípadne o veľkorozmerné a veľkokapacitné kontajnery aj s objemom niekoľko metrov kubických. Na výrobu sa používa nielen plech, ale aj plast.

Pre použitie v rodinných domoch

V rodinných domoch sa používajú obvykle individuálne smetné nádoby a smetné koše, ktoré sú v objeme od 110 litrov do 240 litrov podľa toho, z čoho sú vyrobené a akého sú tvaru. Najbežnejšie sú klasické kovové smetné nádoby z tenkého plechu a plastové smetné nádoby vyrobené zo špeciálne upraveného plastu odolného voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

Kovové smetné nádoby sa nazývajú inak aj Kuka nádoby a sú uzatvárateľné s pevným poklopom na hornej strane. Môžu byť okrúhle prípadne hranaté a sú o objeme 110 litrov. Niektoré disponujú aj kolieskami pre lepšiu a ľahšiu manipuláciu a prednosťou je najmä veľká výdrž a pevná schránka nádoby.

Plastové smetné nádoby sú vo veľkosti 120 litrov alebo 240 litrov, sú vyrobené z odolného HDPE plastu a majú gumové kolieska pre tichú a pohodlnú manipuláciu. Ich veľkou výhodou je najmä ľahkosť plastu, z ktorého sú vyrobené, takže sa s nimi jednoducho manipuluje. Sú uzatvárateľné a môžu byť v rôznom farebnom prevedení, obvykle sú v modrej farbe.

Kontajnery na papier k bytovkám

V prípade bytoviek je treba už na zber papiera väčšie nádoby a ide o klasické kontajnery. Pôvodné plechové sú čoraz viac nahrádzané plastovými, avšak oba typy majú svoje výhody. Objem je zhodný a ide o veľkosť až 1100 litrov, vďaka čomu nie je nutná taká vysoká periodicita pri ich vyprázdňovaní. Kontajnery sú uzatvárateľné a v prípade konkrétnych kontajnerov na papier majú na vrchnej strane otvor pre jeho vhadzovanie.

Kovové kontajnery aj plastové kontajnery sú aj s kolieskami pre lepšiu manipuláciu, pričom je možnosť ich uzamykania aj voľby tvaru otvoru na vhadzovanie papiera. V prípade kovových je možná úprava aj žiarovým pozinkovaním pre lepšiu odolnosť voči korózii a poveternostným podmienkam, plastové sú vyrobené z plastu odolného aj voči chemikáliam. Kontajnery sú určené pre hrebeňové a čapové vyprázdňovanie zberovými vozidlami.

Veľké kontajnery na papier a Muldy

Pre väčšie zberové akcie papiera, ktoré organizujú obvykle samosprávy miest a obcí, prípadne školy, sa používajú veľké kontajnery s objemom od 15 až do 24 m3, ktoré môžu byť otvárateľné aj zboku a tieto kontajnery sa musia prepravovať na špeciálnych návesoch, ktoré sú na to uspôsobené. Ich výhodou je veľký objem, nevýhodou ale väčšie náklady na financie aj zabezpečenie transportu. Môžu mať modrú farbu, ale aj nemusia, výhodou je, že objem ochránia veľmi dobre voči poveternostným a iným vonkajším vplyvom.

Alternatívou k nim sú kontajnery Muldy, pričom tieto majú objem od 5 až do 12 m3. Ide o rameňové kontajnery alebo o kontajnery pre nakladanie s reťazami, ktoré môžu byť v otvorenej aj uzatvorenej verzii. Sú vyrobené z hrubého plechu valcovaného za studena a svojou konštrukciou a priestorovým tvarom sú efektívne z hľadiska pomeru veľkosti a objemu kontajnera.

Takýto veľkoobjemový a vaňový kontajner sa nakladá podstatne jednoduchšie a tiež sa používa či už pri väčších organizovaných zberoch papiera, alebo aj v rámci zberných dvorov. Osvedčené veľkosti kontajnerov pre zber papiera sú 5 až 7 m3, pretože pri týchto typoch je veľmi dobrá skladovateľnosť aj na menších vonkajších a otvorených plochách a zároveň pri ich transporte nie je taká náročnosť na vozidlo ani čas nakladania a vykladania pri manipulácii.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>