Kontajner na plasty

kontajner na plasty

Kontajner na plasty slúži na separovaný zber plastových fliaš a iného plastového odpadu. Na tento účel sa využívajú buď menšie smetné nádoby pre rodinné domy alebo menšie bytovky, prípadne klasické kontajnery na plasty, ktoré možno nájsť na sídliskách. Pre väčší zber napríklad v prípade zberných dvorov alebo na zber, ktorý organizuje samospráva miest a obcí, sa používajú aj veľkokapacitné a veľkorozmerné kontajnery, ktoré veľmi dobre poslúžia aj na plasty.

Smetné nádoby na zber plastov

Menšie smetné nádoby na zber plastov majú obvykle od 110 litrov po 240 litrov a sú určené napríklad k rodinným domom, prípadne k menším bytovkám alebo k prevádzkam obchodov. Tieto nádoby môžu byť vyrobené buď z plechu, čiže sú kovové, prípadne z plastu, ktorý je špeciálne upravený, aby bol dostatočne odolný a trvácny. Smetné nádoby sú uzatvárateľné, majú vrchné veko, ktoré sa dá vyklopiť a môžu disponovať aj pojazdnými kolieskami pre lepšiu manipuláciu.

Kovové smetné nádoby na plasty sú vyrobené zo žiarovo pozinkovaného plechu buď s hrúbkou steny 0,8 mm alebo 1 mm, pričom sú zvyčajne okrúhleho tvaru, tie modernejšie aj hranaté. Objemovo sa vyrábajú vo veľkostiach 110, 120 a 240 litrov. Plastové smetné nádoby sú vyrobené z vysoko odolného HDPE plastu, ktorý nekoroduje a je odolný voči UV žiareniu a disponujú kolieskami pre pohodlnejšiu manipuláciu. Veľkosťou sa vyrábajú ako 120 litrové alebo 240 litrové nádoby.

Kontajnery na plasty

Väčšie kontajnery na plasty a separovaný zber plastov sú vo forme 1100 litrových kontajnerov, ktoré možno nájsť napríklad pri panelákoch na sídliskách alebo pri väčších bytovkách. Tieto kontajnery môžu byť tiež vyrobené buď z kovu alebo z plastu, podobne ako to je aj pri menších smetných nádobách. Využitie pri bytovej zástavbe je najmä z dôvodu väčšej kapacity, no pri zachovaní hospodárnej priestrannosti kontajneru a tiež z dôvodu ľahkej manipulácie.

Plastové aj kovové kontajnery majú totiž kolieska, vďaka ktorým je možné ich jednoduché posúvanie. Ľahko sa tiež naberajú napríklad pri vyklápaní do smetiarskych vozov. Väčšinou sú žltej farby a sú uzatvárateľné, hore majú obvykle kruhový, obdĺžnikoví alebo oba typy otvorov. Povrchová úprava plechových kontajnerov je pozinkovaním a lakovaním, pri plastových ide o vysok odolný plast odolný voči chemikáliam aj iným vplyvom. Prednosťou je aj dlhá životnosť.

Veľkoobjemové kontajnery nad 3 m3

Pre väčších zber sa používajú kontajnery typu tzv. muldy, pričom ide o kontajnery s objemom nad 3 m3, ktoré sú kovové a vyrobené z plechu valcovaného za studena s priemerom 3 až 4 mm. Tieto kontajnery môžu mať tiež rôzne farebné prevedenie, v prípade separovania plastov obvykle žlté, pričom sa dodávajú aj ako otvorené, ale môžu byť dodané aj ako uzatvorené.

Manipulácia s nimi je pomocou reťazového ramenového nakladača, povrchová úprava kontajnerov pozostáva zo základného náteru a dvoch vrchných náterov. Prednosťou tohto typu kontajnera je najmä jeho objem spolu s efektívnym tvarom, vďaka čomu je manipulácia pri transporte pomerne jednoduchá a nevyžaduje si príliš veľké finančné náklady ani ľudský potenciál.

S kontajnermi tohto objemu sa možno stretnúť na skládkach zberných surovín alebo v zberných dvoroch, pričom ak ide o kontajnery, ktoré majú byť určené na zber plastov, nie je treba ani dodatočné zosilnenie stien, čím sa nezvýši hmotnosť. Ideálne objemy kontajnerov v pomere cena a objem vzhľadom na hospodárnosť prevádzky sú od 5 do 7 m3.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>