Veľkokapacitný kontajner

velkokapacitny kontajner

Veľkokapacitný kontajner sa používa vtedy, ak je treba odviezť naraz väčší objem odpadu alebo iného materiálu. Takéto veľkoobjemové kontajnery si prenajímajú napríklad obce, mestá, ale aj súkromné osoby a firmy, väčšinou za účelom odvozu odpadov pri nárazovom upratovaní. Okrem toho je možné takýto kontajner nájsť aj v zberných dvoroch a zberných surovinách, kde môžu slúžiť na separovaný zber rôzneho druhu odpadu alebo železa.

Ramenový vs. hákový

Ramenový kontajner, nazvaný aj ako reťazový kontajner, býva typu Mulda, pričom tieto kontajnery majú odvoz zabezpečený pomocou návesu s ramenom a reťazami. Manipulácia je jednoduchá a nenáročná. Hákový kontajner býva typu Abroll a je určený pre hákový nakladač, akže manipulácia s týmto kontajnerom si vyžaduje špeciálne upravené vozidlo s hákom. Tieto kontajnery bývajú väčšie ako reťazové, ale majú aj väčšiu hmotnosť a sú náročnejšie na manipuláciu.

Rozmery závisia od objemu kontajnerov, pri ramenových je to od 3 do 12 m3, pri hákových je možné nájsť spravidla aj väčšie kontajnery, až do 24 m3, podľa konkrétneho typu. Rozdiel medzi nimi nie je len v manipulácii, ale práve to je možno rozdiel, podľa ktorého sa môže zákazník rozhodnúť pre jeden z týchto dvoch typov veľkoobjemových kontajnerov. Rozhodujú totiž náklady na prevádzku, transport, časová a personálna náročnosť a podobne.

Otvorený či nie?

Výhodou pri otvorených veľkorozmerových kontajneroch je, že tieto kontajnery je možné naplniť veľmi jednoducho z vrchnej strany a je do nich možné vložiť napríklad aj predmety nadrozmerné. Pri uzavretých verziách je zas lepšia ochrana prepravovaného nákladu alebo odpadu pred poveternostnými podmienkami, najmä pred dažďom a snehom, pričom takto chránený kontajner je aj zvnútra odolný voči korodovaniu, čo je nezanedbateľná výhoda.

Vzhľadom na to, že uzatvorenie kontajnera môže byť kovové ale aj plastové, je možné zvoliť variantu podľa potreby. Kontajner v oboch prípadoch je dostatočne pevný a robustný, keďže veľkokapacitné kontajnery sú vyrobené z plechu za studena valcovaného s hrúbkou stien 3 až 5 milimterov a profilmi typu U a L, ktoré sú odolné a vydržia aj väčšiu záťaž. Navyše okrem základného náteru majú kontajnery aj vrchné vrstvy náterov a môžu sa farebne odlišovať.

Na čo sa tieto kontajnery hodia?

V prípade veľkokapacitných kontajnerov je využitie veľmi široké a dajú sa použiť prakticky na akýkoľvek tuhý alebo polotuhý odpad vrátane nadrozmerného a ostrého odpadu. Využitie nájdu napríklad v miestnej a komunálnej sfére pri sezónnom zbere rôzneho odpadu pri bytovkách alebo rodinných domov, ale napríklad aj v rámci odvozu stavebného odpadu a sutiny pri novostavbách alebo rekonštrukcii objektov súkromnými osobami či stavebnými firmami.

Okrem toho sú veľmi dobre využiteľné aj ako priemyselné kontajnery, ktoré sa hodia na skladovanie rôzneho kovového odpadu z priemyselných podnikov a výroby, avšak vzhľadom na tvar a objem kontajneru sú využiteľné aj v poľnohospodárstve. Tieto kontajnery sú vaňového typu a je možné ich nakladanie z hornej strany, pričom odpad môže byť nielen tuhý, ale aj polotuhý, keďže kontajnery sú nepriepustné a zároveň odolné voči chemickým látkam.

V rámci zberných dvorov alebo prevádzok zberných surovín sa využívajú aj na separovaný zber, podobne môžu byť využité aj na verejných priestranstvách. Majú dostatočný objem, takže nie je potrebná veľká periodicita vyprázdňovania a môžu byť v rôznom farebnom vyhotovení. Viacero firiem vyrába tieto veľkoobjemové kontajnery aj špeciálne uzavreté a prispôsobené vhadzovaním odpadu napríklad na zber skla, fliaš alebo papieru.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>