Kontajner na sklo

kontajner na sklo

Kontajner na sklo môže mať viac podôb a foriem, podľa veľkosti, materiálu, z ktorého je kontajner vyrobený a tiež podľa účelu, na aký má slúžiť. Napríklad ak ide o kontajner pre rodinný dom, je to väčšinou vo forme menšieho smetného koša, naopak kontajner na tabuľové sklo musí byť väčší, aby doň bolo možné vložiť aj väčšie kusy skla. Na sklo je možné používať teda kontajnery rôznych veľkostí od malých smetných nádob až po veľkokapacitné kontajnery s objemom niekoľko metrov kubických.

Klasické smetné nádoby

K rodinným domom sa najčastejšie používajú menšie smetné nádoby, obvykle v objeme od 12 do 240 litrov v prípade plastových alebo 110 litrov v prípade kovových smetných nádob a košov. V prípade kovových smetných nádob ide o vyrobenie z pozinkované plechu, ktorý je odolný voči korózii, pri plastových je na výrobu použitý vysoko odolný HDPE plast s dlhou životnosťou. Tieto kontajnery potom slúžia pre zber skla v prípade, ak má obec či mesto zabezpečovaný separovaný zber.

Kovové kontajnery

K bytovkám sa používajú väčšie kontajnery, v prípade kontajnerov na skla môže ísť buď o kovové kontajnery na sklo v tvare bežného kontajneru, ktoré sú ale upravené na vkladanie skla, alebo ide o kontajnery na sklo špecifického tvaru s možnosťou vyprázdnenia zospodu, ktoré majú na vrchnej strany oká na zachytenie pomocou háku. Ak ide o klasický kontajner, má na vrchnej uzamykateľnej strane otvory na vhadzovanie sklených fliaš a 4 kolieska pre lepšiu manipuláciu.

Plastové kontajnery

Plastové kontajnery majú oproti kovovým výhodu najmä v ľahkosti, čiže sa s nimi lepšie manipuluje. To platí najmä pri kontajneroch s objemom 1.100 litrov, pričom tie na sklo majú obvykle zelenú farbu. Tieto kontajnery majú tvar ako bežné kontajnery na komunálny odpad a sú vyrobené z odolného plastu. Modernejšou a novšou verziou kontajnerov z plastu je kontajner na sklo s plochým vekom, ktoré sa jednoducho otvára nadvihnutím. Jeho objem a vlastnosti sú podobné ako pri klasickom oblom type.

Veľkokapacitné kontajnery na sklo

V prevádzkach napríklad zberných surovín, na rôznych zberných dvoroch, ale aj pre účely väčšieho zberu pre samosprávy miest a obcí sa používajú veľkoobjemové a veľkokapacitné kontajnery s objemom od 5 až do 12 m3. Tieto kontajnery určené na sklo vrátane veľkých sklených tabúľ majú rôzne tvary, či už ide o pravidelné alebo nepravidelné rozmery a veľkosti a dodávajú sa vo väčšine prípadov v uzavretej verzii s otvormi na vhadzovanie sklených fliaš, prípadne väčších kusov skla.

Špecializované kontajnery môžu byť dodané aj ako viackomorové z dôvodu napríklad separácie skla podľa farby. Cenovo výhodné sú rozmery kontajnerov od 5 do 8 m3, ktoré ponúkajú najlepší pomer veľkosti a ceny, pričom sú hospodárne aj z hľadiska nákladov na transport a manipuláciu s nimi. Môžu byť či už modrej farby, zelenej farby alebo aj iných farieb podľa záujmu objednávateľa. S takýmito kontajnermi sa možno stretnúť najmä v prevádzkach zberných dvorov alebo v zberniach surovín.

V prípade jednoduchých veľkokapacitných kontajnerov s jedným vnútorným priestorom je ich výhodou najmä to, že ich je možné veľmi jednoducho hákom alebo reťazami naložiť a zložiť napríklad z návesu a ich osadenie je záležitosťou krátkeho času. V prípade výberu stredných veľkostí a objemov je manipulácia nielen ľahká, ale aj skladovateľnosť kontajneru je veľmi vysoká, keďže jeho tvar je prispôsobený na čo najväčší možný objem pri zachovaní minimálnych priestorových nákladov. Tieto kontajnery sú využiteľné dokonca aj univerzálne, čiže nielen na sklo.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>