Priemyselný kontajner

priemyselny kontajner

Priemyselný kontajner môže byť buď vo forme kontajnera na priemyselný odpad alebo rôzny priemyselný materiál, pričom takéto kontajnery sa využívajú na skladovanie a transport v rámci priemyselných hál a priestorov, alebo vo forme kontajnera na priemyselný odpad. Kontajnery na priemyselný odpad majú rôzne veľkosti a tvary, buď sú vo forme menších smetných nádob, alebo vo forme veľkokapacitných a veľkorozmerných kontajnerov, napríklad Mulda alebo Abroll.

Mobilné kontajnery

Priemyselné mobilné kontajnery sú rôzneho druhu, napríklad ako kontajnery na žiarivky, mobilné výklopné kontajnery s otvorenou hranou a vypúšťacím ventilom, vyklápacie ovozíky rôzneho objemu zo štruktúrovaného plastu, prípadne vo forme kontajnerov s výklopným dnom, sieťovaných kontajnerov či výklopných kontajnerov uzatvárateľných s výklopným vekom.

Pre použitie v priemyselných halách sa tak používajú rôzne druhy mobilných kontajnerov väčšinou z plechu pre rôzny priemyselný odpad. Tieto kontajnery sú charakteristické najmä vysokou mobilitou a ideálnym použitím v interiéroch a halách, pričom sú svojou veľkosťou a tvarom uspôsobené na efektívne využitie priestoru a jednoduchú manipuláciu aj ručnou silou.

Smetné nádoby

Pre klasický ale aj priemyselný odpad sú vhodné aj kontajnery formou smetných nádob. Tieto sú vyrobené zo žiarovo pozinkovaného plechu obvykle o hrúbke 1 mm, môžu mať okrúhly aj hranatý tvar a majú dostatočne pevnú konštrukciu aj pre tuhý priemyselný odpad, najmä kovový. Vďaka dostatočnej ochrane povrchu sú odolné voči korózii aj poveternostným podmienkam a používajú sa pre externé skladovanie odpadu. Sú vyklápacie a uzatvárateľné.

V ponuke väčšiny dodávateľov sú kontajnery o veľkosti buď 120 litrov alebo 240 litrov, avšak objem ešte neznamená nosnosť kontajneru. Kým do menšieho môžete dať 80 kg priemyselného odpadu, do väčšieho sa ho zmestí až s hmotnosťou 140 kg. Kontajnery sú samé o sebe veľmi ľahké, majú pevné kolieska pogumované pre pohodlnejšiu manipuláciu a na uzávere rúčku pre ručnú manipuláciu. Využívajú sa väčšinou v strojárskom, ale napríklad aj automobilovom priemysle.

Veľkoobjemové kontajnery

Väčšie kontajnery pre priemyselný odpad sú rôznych typov, napríklad Abroll alebo Mulda. Kým Abroll sú hákové kontajnery, Mulda sú ramenové kontajnery, ktoré sa nakladajú a manipuláciami s nimi je pomocou reťazí a ramena. Pre priemysel sú výhodnejšie najmä tieto kontajnery a to z dôvodu pomerne jednoduchej manipulácie a transportu aj bežným návesom s ramenom.

Vyrábajú sa ako otvorené ale aj ako uzavreté kontajnery, pričom kryt môže byť oceľový aj plastový. Vyrobené sú z plechu valcovaného za studena s hrúbkou steny od 3 do 5 mm, v prípade záujmu je možné si objednať aj zosilnené kontajnery, ktoré sa hodia na ťažší priemyselný odpad alebo veľkorozmerný odpad aj s ostrými hranami. Kontajnery majú robustné profily v tvare L a U, vďaka čomu si udržiavajú pevnú konštrukciu.

Dodávajú sa v rôznych objemoch, najčastejšie od 3 do 10 m3, pričom najvýhodnejší pomer ceny a objemu majú 5,5 m3 a 7 m3 kontajnery. Kontajnery môžu mať rôznu farbu, pričom okrem základnej farby má každý aj dvojnásobný náter, ktorý je odolný voči koozii a voči poveternostným vplyvom. Kontajnery sú vďaka svojmu tvaru dobre skladovateľné a poskytujú veľmi dobrý prístup pre uskladnenie odpadu či už tuhého alebo polotuhého.

Niektoré sú asymetrického tvaru s dostupnejšou hranou pre nakladanie odpadu, prípadne s vyklápateľnou rampou pre úplný prístup do vnútra kontajnera. V prípade záujmu je možné kontajnery vybaviť aj plastovým krytom, ktorý je pomerne ľahký a zároveň uchráni skladovaný materiál a odpad pred vlhkosťou a prípadným korodovaním napríklad oceľového alebo iného železného odpadu.