Uzatvárateľný kontajner

uzatvaratelny kontajner

Uzatvárateľný kontajner sa vyrába buď ako smetný a odpadový kontajner s vekom / s poklopom, prípadne ako veľkorozmerný kontajner so sklápacím čelom. Uzatvárateľné sú aj klasické kontajnery, aké možno nájsť pri bytovej výstavbe a tiež veľkokapacitné a veľkorozmerové kontajnery s objemom niekoľko metrov kubických. Každý druh kontajnera sa uzatvára iným spôsobom, podľa technických možností a tiež s prihliadnutím na účel používania daného kontajnera.

Smetné nádoby

Smetné nádoby sú typickým príkladom uzatvárateľného kontajnera, ktorý sa používa najmä v občianskej sfére. Ide veľkosťou o nádoby s objemom od 110 litrov až do 240 litrov. Sú vyrobené buď z pozinkovaného plechu s hrúbkou 0,8 až 1 mm, pričom tieto nádoby majú objemy 110 litrov, 120 litrov a 240 litrov, alebo z vysoko odolného HDPE plastu s dlhou životnosťou a tieto smetné nádoby sú dostupné v objemoch 120 litrov alebo až 240 litrov.

Niektoré sú vybavené aj kolieskami pre jednoduchšiu manipuláciu, čo platí najmä o smetných nádobach z plastu, pričom primárne tieto typy kontajnerov slúžia na zber domového alebo bytového komunálneho odpadu. Nosnosť nádob je od 80 do 140 kilogramov a či už plechové alebo plastové, sú veľmi ľahké a to je ich hlavnou výhodou. Podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené, majú aj poklop, respektíve veko, ktoré sa sklápa z hornej strany nádoby a tak chráni obsah pred poveternostnými vplyvmi alebo priamym slnečným žiarením.

Kontajnery na odpad

Podobne ako aj smetné nádoby, aj kontajnery na odpad môžu byť vyrobené buď z pozinkovaného plechu alebo z plastu. V prípade týchto typov kontajnerov je ich objem už vyšší a to až 1100 litrov a využívajú sa v radovej zástavbe, na sídliskách alebo tam, kde je treba väčší objem na skladovanie odpadu a menšia periodicita vyprázdňovania kontajnera. Kontajnery sú spravidla na 4 kolieskach, z ktorých 2 môžu byť brzdené a majú buď ploché alebo oblé horné veko.

Aj tieto kontajnery majú uzatvárateľné veko, pričom odpad sa vhadzuje v prípade klasického kontajnera dovnútra práve cez toto uzatvárateľné veko, ktoré sa odsunie alebo vyklopí, ale ak je kontajner v úprave na separovaný zber, je možné vhadzovať odpad aj bez otvorenia poklopu či veka, jednoducho cez vstavaný otvor. Ten je rôzneho tvaru, či už kruhového ako v prípade kontajnerov na plasty a sklo, alebo obdĺžnikového, čo je typické pre kontajnery na papier.

Kontajnery môžu byť rôznej farby pre odlíšenie kvôli separácii odpadu a poklop kontajnera je na rozdiel od klasických smetných nádob plne uzamykateľný. Nosnosť bežného kontajnera je až 400 kg a väčšina kontajnerov má aj spodnú zátku na výpusť napríklad dažďovej vody. Tieto kontajnery slúžia primárne na bežný komunálny odpad a vyprázdňovanie je hrebeňovými alebo čapovými zberovými vozidlami.

Veľkoobjemové kontajnery

Aj veľkorozmerné a veľkoobjemové kontajnery môžu byť uzatvárateľné. Tieto kontajnery sú obvykle typu Mulda, čiže ide o ramenové kontajnery a kontajnery pre nakladanie s reťazami pomocou ramenového nakladača na náves. Kontajnery sú objemovo od 3 m až do 12 m3, pričom ideálnym objemom z hľadiska pomeru ceny a hospodárnosti sú kontajnery od 5 do 7 m3. Tie sa dodávajú nielen v otvorenej verzii, ale aj v uzatvárateľnej, respektíve uzatvorenej.

Horná časť môže byť uzatvorená buď plechom, čiže materiálom z ktorého je aj kontajner, alebo plastom. K dispozícii sú aj kontajnery so sklápacím čelom, čiže je možné ich nakladanie z prednej strany, ktorá sa dá sklopiť. To zvyšuje prístup a možnosť nakladania odpadu nielen z hornej strany, ale aj zpredu, kde je sklopené čelo. Kontajnery sú veľkoobjemové a vyrobené z plechu o hrúbke 3 až 5 mm, prípadne aj so zosilnenými stenami a dnom.

Okrem základovej farby majú aj dvojitý náter vrchnej farby a môžu byť farebne odlíšené. Tieto typy kontajnerov sa používajú pre komunálny odpad, ale aj stavebný odpad a sutinu, prípadne pre priemyselný a poľnohospodársky odpad a iné tuhé alebo polotuhé odpady. Využívajú sa napríklad pri organizovaných zberoch odpadu zo strany obecnej či mestskej samosprávy, prípadne ich prenajímajú súkromné firmy alebo ich možno nájsť v zberných dvoroch.

Napísať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>